Jag gillar inte Årets Häst-kategorin?

Patrick SjööTrav1 Comment


Nuncio kan bli årets häst, men inte årets äldre. Foto: Kanal 75

Varför ska det finnas en särskild klass för Årets Häst på Travgalan?

Årets Häst ska väl alla vinnare i samtliga klasser ha chans till?

Jag kanske är konservativ, men det är ju liksom tjusningen i slutet på en travgala, lokal som nationell.

Tyvärr är det ju så att en häst som inte är svenskfödd inte kan nomineras i någon klass. Förutom i Årets Häst-kategorin!

För mig skulle det räcka att en häst är svensktränad för att ha chans att bli nominerad.

Nu får man ju dessutom in en slant via telefonröstning för allmänheten i Årets Häst så det är väl viktigt att det är så här!

Det roligaste är ändå att de som anses vara så travkunniga att de kan utse vinnarna i de övriga klasserna (medlemmar i Hästsportjournalisters klubb) får inte rösta i den allra finaste klassen!

Eller är det så att vi kan ringa och pröjsa 5,70/minut för att rösta, men inte kan vinna något pris?

Anställda, konsulter eller styrelse hos ATG, ST, SG, K75, NS och SHK är ej berättigade att delta i tävlingen.

Årets Tvååring
Coin Perdu (Svante Båth, Solvalla)
Current Affair (Thomas Malmqvist, Jägersro)
Executive Caviar (Joakim Lövgren, Jägersro)
Vanquish Kronos (Jerry Riordan, Halmstad)
Årets Treåring
Darling Mearas (Stefan Persson, Halmstad)
Deimos Racing (Svante Båth, Solvalla)
Grant Boko (Reijo Liljendahl, Solvalla)
Policy of Truth (Reijo Liljendahl)
Årets Fyraåring

Galactica (Malin Bergström, Eskilstuna)
Otrobanda (Peter Untersteiner, Halmstad)
Readly Express (Timo Nurmos, Solvalla)
Target Kronos (Lutfi Kolgjini, Jägersro)
Årets Kallblod
Månprinsen A.M. (Gunnar Melander, Dannero)
Odin Tabac (Jörgen Westholm, Romme)
Tand Kraft (Jan-Olov Persson, Hagmyren)
Uggla i Mossen (Jan-Olov Persson, Hagmyren)

Årets Äldre
Call Me Keeper (Daniel Redén, Solvalla)
Dante Boko (Lutfi Kolgjini, Jägersro)
On Track Piraten (Hans R Strömberg, Rättvik)
Sauveur (Åke Lindblom, Örebro)

Årets Komet

Sofia Adolfsson (Örebro)
Malin Bergström (Eskilstuna)
Clara Jonasson (Halmstad)
Kevin Oscarsson (Halmstad)

Årets Häst
Coin Perdu (Svante Båth, Solvalla)
Nuncio (Stefan Melander, Solvalla)
Propulsion (Daniel Redén, Solvalla)
Readly Express (Timo Nurmos, Solvalla.

Årets Kusk
Erik Adielsson (Solvalla)
Björn Goop (Färjestad)
Örjan Kihlström (Solvalla)
Ulf Ohlsson (Solvalla)

Årets Tränare
Svante Båth (Solvalla)
Stefan Melander (Solvalla)
Daniel Redén (Solvalla)
Peter Untersteiner (Halmstad)